Produktbeskrivelse

Luxator Dual Edge Periotome er et sortiment af gracile instrumenter til løsning af tænder før tandudtrækning - Dual Edge har integreret periotom- og luxatorspids, hvilket  gør den ideel til farkturerede tænder.

Dual Edge-spidsen gør det nemmere at finde roden eller kanten på den frakturerede tand. Den tynde periotomdel kan også bruges som start til vanskelige ekstraktioner. 

Fås i 2 forskellige bredder: DE3 - 3mm/1,5mm og DE5 - 5mm/3mm - begge med farvekodet kraftigt håndtag. 

Anvendelse:

Luxator Dual Edge Periotome DE5 (brun) anvendes til dybt frakturerede tænder og tandrødder.

BEMÆRK: Luxatoren må IKKE anvendes som "en elevator" - dette kan ødelægge instrumentet og spidsen kan knække. 

Genbehandling:

Tåler IKKE mikroovn eller kemisk desinfektion.
Tåler autoklavering ved minimum 134°C i 4min. / minimum vakuumtørring: 3min.  (EN 13060).
Det anbefales at autoklavere dem i den medfølgende Fixus-beskyttelses kassette, så spidserne ikke bliver beskadiget (Fixus-kassetten medfølger ved køb af luxatoren).

Se brugsanvisning og genbehandlingsvejledning:
Directa Luxator

Directa Luxator Dual Edge, DE5, 5mm/3mm, brun, 1st

Varenummer
85291
Producent
Directa
Klinikkens pris:

Sidst købt:

Vi plejer at købe:
Tilføj til favoritliste

Directa Luxator Dual Edge, DE5, 5mm/3mm, brun, 1st